دانشنامه

چرا دندان عقل داریم ؟

دندان‌های عقل یا دندان‌های آسیای چهارم، آخرین دندان‌هایی هستند که در دهان رشد می‌کنند. به طور معمول، هر فرد چهار دندان‌عقل دارد، یکی در هر گوشه نصف فک بالا و پایین.
دندان‌های عقل  در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر می‌شوند. دندان‌های عقل معمولاً در پشت دهان قرار دارند و اکیداً لازم نیست که دندان‌عقل کشیده شود، اما برخی از افراد ممکن است به دلیل جایگزینی فضا برای بقیهٔ دندان‌ها مشکلاتی مانند کمبود فضا، کج‌شدن دندان‌ها و عفونت ایجاد کنند و در برخی موارد دیگر، دندان‌های عقل لازم نیست و می‌توان آن‌ها را کشید.

دندان‌های عقل دارای سه ریشه هستند که می‌توانند بسیار طولانی و پیچیده باشند. این ریشه‌ها می‌توانند کشیدن دندان‌های عقل را دشوار کنند. دندان‌های عقل همچنین دارای یک تاج بزرگ هستند که می‌تواند فضای زیادی در دهان اشغال کند. این می‌تواند باعث شود که دندان‌های دیگر کج شوند یا به‌درستی رشد نکنند.

دندان‌های عقل همچنین می‌توانند در معرض عفونت قرار گیرند. این به دلیل موقعیت آن‌ها در پشت دهان است که تمیزکردن آن‌ها دشوار است. عفونت دندان‌های عقل می‌تواند باعث درد، تورم و قرمزی شود. در موارد شدید، عفونت می‌تواند به استخوان فک گسترش یابد.

اگر دندان‌های عقل شما مشکل ایجاد می‌کند، مهم است که با متخصصین مرکز تخصصی جراحی دندان‌عقل نهفتهٔ دکتر مسعودی در کرج صحبت کنید. ما می‌توانیم تعیین کنیم که آیا نیاز به کشیدن دندان‌های عقل دارید یا خیر.

چرا دندان عقل داریم ؟

چرا دندان عقل داریم ؟

گروه دندانپزشکی دکتر مسعودی با بیش از 35 سال سابقه در زمینهٔ جراحی دندان‌عقل و جراحی‌های وسیع دندانپزشکی در کرج بهترین گزینه برای رفع مشکل شما عزیزان هستند. طبق نظرسنجی مردمی و درصد رضایت بیماران، تجربهٔ کاری کلینیک دکتر مسعودی با بیش از 9765 جراحی دندان‌عقل نهفته و نیمه نهفته در کرج جز برترین رتبه ها می‌باشد.

علت وجود دندان‌های عقل

دندان‌های عقل در اجداد اولیه انسان که غذای بسیار سفت و خام می‌خوردند، برای جویدن غذا ضروری بودند. بااین‌حال، باگذشت زمان، رژیم غذایی انسان‌ها تغییر کرده است و غذاهای نرم‌تری می‌خورند. این بدان معناست که دندان‌های عقل دیگر برای جویدن غذا ضروری نیستند.

علاوه بر این، فک انسان‌ها در طول زمان کوچک‌تر شده است. این بدان معناست که فضای کمتری برای دندان‌های عقل وجود دارد. در نتیجه، در  بسیاری از افراد دندان‌های عقل به طور کامل رشد نمی‌کنند که تحت عنوان دندان‌عقل نهفته یا نیمه نهفته می‌توان با مشاورهٔ مرکز تخصصی جراحی دندان‌عقل نهفتهٔ دکتر مسعودی در کرج مورد بررسی قرار گیرد.

عوارض دندان‌های عقل

دندان‌های عقل می‌توانند مشکلات مختلفی را ایجاد کنند، از جمله:

  • کمبود فضا: اگر دندان‌های عقل به طور کامل رشد نکنند، ممکن است فضای کافی برای رشد در دهان وجود نداشته باشد. این می‌تواند باعث شود که دندان‌های عقل کج شوند یا به سایر دندان‌ها فشار وارد کنند. در حالتی که فضای کافی برای رشد و خروج دندان‌عقل در فک وجود نداشته باشد، ممکن است دندان‌عقل جایگاه خود را پیدا نکند و به‌صورت impacted (فشرده شده) در داخل باقیمانده دندان‌ها باقی بماند.
  • عفونت و التهاب لثه: دندان‌های عقل می‌توانند در معرض عفونت قرار گیرند. این به دلیل موقعیت آن‌ها در پشت دهان است که تمیزکردن آن‌ها دشوار است. عفونت دندان‌های عقل می‌تواند باعث درد، تورم و قرمزی شود. در موارد شدید، عفونت می‌تواند به استخوان فک گسترش یابد. زمانی که دندان‌عقل جزء ناقص یا impacted باشد، ممکن است باعث التهاب و عفونت لثه در اطراف آن شود. این موضوع می‌تواند باعث درد، تورم، قرمزی و حساسیت در منطقه موردنظر شود.

    شما می‌توانید برای مشاوره با کلینیک تخصصی جراحی عقل نهفته دکتر مسعودی عکس OPG دندان خود را به شماره تماس ۰۹۹۶۵۳۱۱۵۱۹در پیام‌رسان‌های تلگرام، واتس‌اپ و ایتا ارسال کنید.

  • کیست: کیست توده‌ای از مایع یا بافت است که می‌تواند در اطراف دندان‌عقل ایجاد شود. کیست‌ها می‌توانند باعث درد، تورم و قرمزی شوند. در موارد شدید، کیست‌ها می‌توانند به استخوان فک آسیب برسانند.
  • آسیب به دندان‌های دیگر: دندان‌های عقل می‌توانند به دندان‌های دیگر آسیب برسانند. این به دلیل اینکه می‌توانند به سایر دندان‌ها فشار وارد کنند یا باعث کج‌شدن دندان‌های دیگر شوند.
  • ارتودنسی دندان: اگر فضای کافی برای رشد دندان‌عقل وجود داشته باشد، اما دندان‌های قبلی به‌صورت کامل جای خود را پرکرده باشند، دندان‌عقل ممکن است کج شود. این موضوع ممکن است به عوارضی مانند تغییر در هم خوردگی دندان‌ها، فشار زیاد بر روی دندان‌های همسایه و درد منجر شود.
  • تسکین درد: در برخی مواقع، پزشک ممکن است توصیه کند دندان‌عقل را برای جلوگیری از مشکلات بالا، از جمله دردهای مکرر، التهاب و عفونت، خارج کنید.
پیشینه ی دندان عقل

آیا نیاز به کشیدن دندان‌های عقل دارید؟

اگر دندان‌های عقل شما مشکل ایجاد می‌کند، با مشاوره ی متخصصان مرکز جراحی دندان عقل دکتر مسعودی در کرج صحبت کنید.ما می توانیم به شما کمک کنیم که آیا دندان عقل شما نیاز به کشیدن دارد یا خیر.

در بیشتر موارد، دندان‌هایی که مشکل ایجاد نمی‌کنند، نیازی به کشیدن ندارند. با این حال، اگر دندان‌های عقل شما مشکل ایجاد می‌کند، کشیدن آن‌ها بهترین راه برای جلوگیری از عوارض احتمالی است.

برای اطمینان و دریافت راهنمایی صحیح، بهتر است با کلینیک دندانپزشکی دکتر مسعودی با 35 سال سابقه مشورت کنید.

اسکرول به بالا